Wiklina kontra rattan - podstawowe różnice między surowcami

W ostatnim czasie na popularności zyskują aranżacje przepełnione naturalnymi materiałami takimi jak len, rattan i wiklina. Doskonale prezentują się one w połączeniu z kolorami ziemi, kwiatami czy suszonymi trawami ozdobnymi. Wnętrze w stylu boho nie może obejść się bez elementów dekoracyjnych z rattanu i wikliny takich jak plecione kosze, kwietniki i fotele. Surowce te często mylone są ze sobą, w rzeczywistości jednak różnią się od siebie, chociażby pochodzeniem czy zastosowaniem. W tym artykule omówimy, czym charakteryzuje się rattan, a czym wiklina.
Europejska wiklina
W naszym kraju surowiec ten pozyskiwany jest gównie na północy w Nowym Tomyślu oraz na południu w okolicach Rudnika nad Sanem. Wiklina otrzymywana jest z młodych pędów różnych gatunków wierzby. Pędy te poddawane są obróbce zwanej „korowaniem”, czyli usuwaniu z powierzchni pędu kory. Później powstała wiklina jest wyparzana, moczona, a następnie barwiona. Jest to materiał niezwykle lekki i trwały, dlatego doskonale nadaje się do wyrobu różnego rodzaju dekoracji, zarówno stojących, jak i ściennych. Wiklina jest surowcem o bardziej przystępnej cenie ze względu na to, że nie trzeba go importować.
Egzotyczny rattan
Rattan jest surowcem niewystępującym w europejskiej strefie klimatycznej, jest to pnącze różnych gatunków palm rosnących na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Importowany jest najczęściej z Cejlonu oraz Indii. Jest to materiał niezwykle wytrzymały - jego słoje rosną pionowo, a drewno przez to, że jest pełne w środku, jest trudne do złamania. Dzięki tym właściwościom uznawany jest za najlepszy surowiec do wyplatania mebli. Rattan jest bardzo trwałym materiałem, niestety niezabezpieczony w odpowiedni sposób nie nadaje się do użytku zewnętrznego, ponieważ szybko blaknie pod wpływem słońca.