Wiklina kontra rattan - podstawowe różnice między surowcami

Dodano: favorite Odwiedzin: 203
Wiklina kontra rattan - podstawowe różnice między surowcami

W ostatnim czasie na popularności zyskują aranżacje przepełnione naturalnymi materiałami takimi jak len, rattan i wiklina. Doskonale prezentują się one w połączeniu z kolorami ziemi, kwiatami czy suszonymi trawami ozdobnymi. Wnętrze w stylu boho nie może obejść się bez elementów dekoracyjnych z rattanu i wikliny takich jak plecione kosze, kwietniki i fotele. Surowce te często mylone są ze sobą, w rzeczywistości jednak różnią się od siebie, chociażby pochodzeniem czy zastosowaniem. W tym artykule omówimy, czym charakteryzuje się rattan, a czym wiklina.

Europejska wiklina

W naszym kraju surowiec ten pozyskiwany jest gównie na północy w Nowym Tomyślu oraz na południu w okolicach Rudnika nad Sanem. Wiklina otrzymywana jest z młodych pędów różnych gatunków wierzby. Pędy te poddawane są obróbce zwanej „korowaniem”, czyli usuwaniu z powierzchni pędu kory. Później powstała wiklina jest wyparzana, moczona, a następnie barwiona. Jest to materiał niezwykle lekki i trwały, dlatego doskonale nadaje się do wyrobu różnego rodzaju dekoracji, zarówno stojących, jak i ściennych. Wiklina jest surowcem o bardziej przystępnej cenie ze względu na to, że nie trzeba go importować.

Egzotyczny rattan

Rattan jest surowcem niewystępującym w europejskiej strefie klimatycznej, jest to pnącze różnych gatunków palm rosnących na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Importowany jest najczęściej z Cejlonu oraz Indii. Jest to materiał niezwykle wytrzymały - jego słoje rosną pionowo, a drewno przez to, że jest pełne w środku, jest trudne do złamania. Dzięki tym właściwościom uznawany jest za najlepszy surowiec do wyplatania mebli. Rattan jest bardzo trwałym materiałem, niestety niezabezpieczony w odpowiedni sposób nie nadaje się do użytku zewnętrznego, ponieważ szybko blaknie pod wpływem słońca.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło