Jak zabrać się za dokarmianie ptaków zimą?

Dodano: favorite Odwiedzin: 196
Jak zabrać się za dokarmianie ptaków zimą?

Ujemne temperatury zaczynają się już jesienią i potrafią trwać nawet do połowy wiosny. Jest to trudny okres dla ptaków, które zimują w Polsce. Mają one utrudniony dostęp do pokarmu. Przez to wielu z nas jest chętnych, by pomóc im przetrwać ten czas. Jest to odpowiedzialne zajęcie, które wymaga zaangażowania i systematyczności. Jak zatem odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo skrzydlatych przyjaciół zimą?

Jaki karmnik dla ptaków wybrać?

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego karmnika dla ptaków. W okresie zimowym najlepiej sprawdzą się drewniane karmniki z pochyłymi dachami, które uchronią wnętrze od topniejącego śniegu. Należy je zawiesić na odpowiedniej wysokości, co ułatwi ptaszkom dostęp do środka, a równocześni ochroni je przed zagrożeniami, np. kotami. Warto zwrócić uwagę na to, by karmnik nie był zbyt zabudowany. Musi umożliwiać ptakom łatwy dostęp, a w razie zagrożenia — szybką ucieczkę. Taka konstrukcja ułatwia również czyszczenie karmnika dla ptaków, które powinno być wykonywane regularnie. Pozbycie się odchodów czy zepsutych już ziaren zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób. Do mycia wystarczy klasyczny zestaw: gorąca woda z mydłem (najlepiej antybakteryjnym!). Praktycznym rozwiązaniem będzie wybór karmnika, który ułatwia dozowanie pokarmu, np. taki z kominkiem.

Czym dokarmiać ptaki?

Ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym się posilają, dlatego tak ważna jest regularność w ich dokarmianiu. Po pewnym czasie traktują karmnik jak dom. Jednakże czym je karmić? Na pewno nie należy używać do tego chleba, co jest często powielanym błędem. Żywność z cukrem lub solą również jest zabroniona! Może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. Najlepszym posiłkiem dla ptaków będą ziarna, takie jak owies, pszenica czy słonecznik. Dobrze sprawdzą się też świeże i suszone owoce (naturalne, bez dodatków), a także ugotowane warzywa, np. marchewka czy ziemniak. Kolejne bezpieczne opcje to orzechy włoskie, kukurydza, słonina, nasiona dyni i gotowana kasza. Jeżeli obawiasz się, że poczęstujesz skrzydlatych gości czymś nieodpowiednim, możesz zakupić gotowy mix nasion lub kule tłuszczowe. Bardzo ważne jest, by zimą zadbać również o poidełko dla ptaków. Przy minusowych temperaturach dostęp do wody jest bardzo utrudniony! Stosując się do powyższych rad — zapewnisz bezpieczeństwo i przeżycie wielu ptakom.

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło